سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری در حوزه فرهنگ ICT مطرح شد

     پیوست فرهنگی باید قبل از ورود فناوری به کشور تدوین شود

     کد: 7735
     تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۲۴
     منبع خبر: فناوران اطلاعات
     تعداد بازدید: 1128
     وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار برنامه ریزی برای بهرهگیری از فناوری در راستای فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری فرهنگ‌سازی در حوزه ICT وزارت ارتباطات شد.

      

     فناوران- محمدحسن نامی با بیان این مطلب گفت: باید برنامه‌ریزی لازم در راستای بهره‌گیری از فناوری نوین در راستای فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی برای ایجاد یک جامعه فعال انجام شود.
     وی افزود: براساس اطلاعات موجود، در سال 2008 نسبت حجم ارسال اطلاعات و دیتا از سوی کشورهای غربی به کشورهای شرقی، از هشت میلیارد به حدود یک میلیارد بوده است.
     وی گفت: این در حالی است که این شاخص در سال 2012 به حدود 18 میلیارد در مقابل 3/4 میلیارد رسیده که این امر بیانگر تلاش کشورهای غربی به منظور تاثیرگذاری و فرهنگ‌سازی میان کشورهای مختلف جهان است.
     نامی با اشاره به گسترش استفاده از تجهیزات و فناوری‌های نوین میان اقشار مختلف جامعه گفت: در صورتی که فرهنگ‌سازی لازم در راستای استفاده از این تجهیزات در راستای فرهنگ ایرانی و اسلامی صورت نگیرد این ابزارها می‌توانند به حامل فرهنگ غرب در میان مردم تبدیل شوند.
     وی افزود: در همین راستا باید پیوست‌های فرهنگی در خصوص تجهیزات و فناوری‌های وارد شده و حتی فناوری‌هایی که در آینده قرار است به کشورمان وارد شوند آماده و اجرایی شود.
     وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که دنیای مجازی نه تنها به دنیای واقعی نزدیک شده بلکه در برخی موارد به دنیای واقعی تبدیل شده است گفت: باید پیش از ایجاد شبکه‌های مجازی فرهنگ حضور و استفاده از این شبکه‌ها نهادینه شود تا از آسیب‌های احتمالی در آینده جلوگیری کند.
     وی افزود: معتقدیم باید برنامه‌ریزی لازم برای تهیه بسته فرهنگی برای شبکه‌هایی نظیر شبکه ملی اطلاعات که در داخل کشور در حال پیاده‌سازی است نیز صورت گیرد.
     گسترش فرهنگ استفاده از ICT در لایه‌های مختلف مدیریتی
     معاون وزیر ارتباطات نیز در این نشست گفت: باید فرهنگ استفاده از ابزارهای ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایه‌ها مختلف مدیریتی گسترش پیدا کند.علی حکیم‌جوادی افزود: با تلاش‌هایی که تاکنون صورت گرفته استفاده از ابزارهای ICT در برخی لایه‌های مدیریتی وارد شده و این امر باید تقویت شود تا در دیگر بخش‌ها نیز گسترش یابد.
     وی با اشاره به شاخص‌های مورد بررسی توسط مجامع بین‌المللی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از شاخص‌های مهم در زمینه شبکه پذیری میزان استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات و به کارگیری فرهنگ است.
     رییس سازمان فناوری اطلاعات پیوست فرهنگی را یکی از الزامات طرح‌های حوزه ICT دانست و افزود: با رشد تکنولوژی و ظهور ابزارهای جدید در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دغدغه‌های تازه‌ای میان مردم به وجود آمده که باید با برنامه‌ریزی این دغدغه‌ها برطرف شود. وی گفت: تهیه پیوست فرهنگی برای هر یک از فناوری‌هایی که قرار است در کشور پیاده شود می‌تواند گام بزرگی در راستای برطرف کردن دغدغه‌های احتمالی موجود در این حوزه باشد.
     علی حکیم‌جوادی افزود: در کارگروه مدیریت فاوا اقدام‌های خوبی در این حوزه صورت گرفت که می‌توان از آنها در راستای سریع‌تر به نتیجه رسیدن موارد مدنظر استفاده کرد.
     اعضای شورای سیاست گذاری از صاحب نظران حوزه انتخاب شده‌اند
     رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات نیز تشکیل این شورا را در راستای برطرف کردن دغدغه‌های احتمالی موجود در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور متخصصان، کارشناسان و اندیشمندان این حوزه عنوان کرد.
     علی افتخاری گفت: تاکنون تلاش‌های گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری اطلاعات امنیت و زیرساخت‌های ارتباطی در مجموعه وزارت ارتباطات صورت گرفته است که ایجاد شبکه ملی اطلاعات در کشور و ایجاد پژوهشگاه‌های ICT در دانشگاه‌ها از جمله این اقدامات است.
     وی گفت: برخلاف تلاش‌های زیادی که در خصوص اطلاع‌رسانی در حوزه ICT صورت گرفته اما به نظر می‌رسد تاکنون فعالیت‌ها در زمینه فرهنگ‌سازی حوزه فاوا در قالب یک کارگروه منسجم پیگیری و دنبال نشده است.
     مشاور وزیر ارتباطات سرعت تغییرات در حوزه تکنولوژی را بسیار بالا دانست و گفت: با توجه به تغییرات که هر روزه در این حوزه شاهد آن هستیم باید برنامه‌ریزی لازم به منظور آمادگی ورود این فناوری‌ها به کشور را داشته باشیم.افتخاری درباره اهمیت این موضوع در نگاه وزیر ارتباطات گفت: در همین راستا شورای سیاست‌گذاری فرهنگ‌سازی در حوزه فاوا با حضور مقام‌های عالیرتبه مجموعه وزارت ارتباطات، متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه تشکیل شده است.افتخاری درباره کمیته‌های تخصصی که ذیل این شورا تشکیل می‌شود گفت: مباحث اصلی در این شورا پس از بحث و بررسی تدوین و پس از تصویب در کارگروهای تخصصی، برای اجرا به مراجع ذی‌ربط ابلاغ می‌شود.رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اهمیت تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌ها و پروژه‌های ICT گفت: پیوست‌های فرهنگی برای فناوری‌های وارد شده و یا طرح‌های در حال اجرا نظیر شبکه ملی اطلاعات می‌تواند از بروز مشکلات احتمالی در این بخش کاسته و دغدغه کارشناسان و صاحب‌نظران را برطرف کند.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان