سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   

    • راه‌اندازی سیستم عامل بومی؛

     «زمین» متعلق به هیچ سازمانی نیست

     کد: 3125
     تاریخ: ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
     منبع خبر: جهان صنعت
     تعداد بازدید: 500
     یک مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات ایران از بهره‌برداری نسخه دسک‌تاپ سیستم عامل بومی در کشور تا دو سال آینده خبر داد و تاکید کرد که نسخه سرور این سیستم عامل با نام تجاری «زمین» یک سال آینده به انتشار عمومی
     خواهد رسید.

     نسخه نخست سیستم عامل بومی «زمین» با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و بخش‌خصوصی با اعمال تغییراتی مناسب برای استفاده در کاربردهای مختلف و با در نظر گرفتن نیازهای بومی کشورمان در هفته ارتباطات امسال وارد فاز اجرای آزمایشی شد تا با نیازهای مراکز مختلف برای انتشار عمومی آماده شود.
     امیرحسین بروجردیان، مدیرکل مدیریت و پشتیبانی فنی شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران به تشریح جزییات سیستم عامل بومی «زمین» پرداخت و تاکید کرد که این سیستم عامل کاملا آزاد و متن باز است و آزاد و متن باز باقی خواهد ماند.
     وی با بیان اینکه سیستم عامل بومی «زمین» یک سیستم عامل متن باز است که با لایسنس‌های باز که متعلق به هیچ سازمان یا شخصی نیست اجرایی می‌شود، درباره تفاوت این سیستم عامل بومی با پروژه‌ای مانند سیستم عامل ملی که پیش از این قرار بود اجرایی شود، گفت: پروژه سیستم عامل ملی با یکسری اهداف دیگری پدید آمد که در آن زمان نیز به اهداف فنی خود رسید اما برای آنکه کاربران از آن استفاده کنند، مورد بهره‌برداری قرار نگرفت.
     بروجردیان با تاکید بر اینکه تنها موضوع این نیست که سیستم عامل بخواهد کاربردی شود، ادامه داد: در بحث سیستم عامل، ما یکی از شاخه‌های توزیع لینوکس را انتخاب کردیم تا توزیع جدیدی از سیستم عامل لینوکس به تمام دنیا ارایه دهیم؛ یعنی هدفمان این است که به چیزی برسیم که ظرفیت جذب مشارکت جامعه متن باز جهانی را داشته باشد.
     مدیرکل مدیریت و پشتیبانی فنی شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه سیستم عامل ملی یعنی یک سیستم عاملی که ما از پایه شروع به نوشتن آن کنیم به مهر گفت: این به آن معنی است که خودمان بخواهیم همه چیز سیستم عامل را از نو طراحی کرده و بنویسیم که در کشور ما حدود 20 سال زمان خواهد برد و به دلیل تغییرات سریع فناوری به طور قطع اهدافش نیز بارها تغییر خواهد کرد؛ براین‌اساس کار کردن و زمان گذاشتن روی سیستم عامل ملی روش ناصحیحی است و با این وجود ما به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توانیم از سیستم‌عامل‌هایی که در دنیا وجود دارد و قابل استفاده هستند و کد منبع آنها می‌توانند در اختیار همه قرار گیرند، استفاده کرده و از بعضی از منظرها که برایمان ضرورت بیشتری دارد آن را بومی کنیم.
      وی فارسی‌سازی و امنیت بومی را از جمله ویژگی‌هایی عنوان کرد که در سیستم عامل بومی به‌کار گرفته می‌شود و افزود: سیستم عامل بومی «زمین» کاملا با طرح ملی لینوکس فارسی تفاوت دارد و در برخی از زیر پروژه‌های فنی از خروجی‌های آن طرح استفاده شده است.
     بروجردیان با بیان اینکه در سیستم‌عامل‌های بومی هر شرکتی یک توزیع‌کننده است که از پایه سیستم عامل اصلی ویژگی‌های جدید سفارش شده را اجرایی می‌کند، ادامه داد: سیستم عامل متن باز- اپن سورس- در سطح دنیا برای توزیع در داخل کشورها استفاده می‌شود و ما نیز طبق منشور اپن سورس از آن در داخل کشور استفاده کرده و آن را بومی کرده‌ایم.
      به گفته وی، در سیستم عامل بومی «زمین» اصل موضوع از بین نرفته و تنها خط و زبان فارسی و یکسری ارزش‌افزوده‌هایی روی آن اضافه شده است که دیگر کشورها نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند.
     کارفرمای طرح سیستم‌عامل بومی «زمین» با بیان اینکه این پروژه در موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است، ادامه داد: سازمان فناوری اطلاعات ایران پشتیبان این سیستم خواهد بود.

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان