سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
   
    •  
     نشست شماره 8 شورای مرکزی

     صورت جلسه شورای مرکزی سراسری 

     شماره: 8
     تاریخ : ۱۳۹۱/۰۷/۱۸
     موضوع : نشست شماره 8 شورای مرکزی
     مکان جلسه : دبیرخانه سازمان زمان: 10:30 تا 14:45
     دبیر جلسه : حسین تبریزی
     دستور جلسه : 1- حضور آقای حسینی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی «30 دقیقه»
     2- چگونگی ایفای نقش سازمان در ترسیم فضای تخصصی (آقای آیت¬اللهی) «30 دقیقه»
     3- بررسی و تصویب تعرفه نرخ پایه خدمات فنی مهندسی انفورماتیک در سال 1391 (آقای قدسی) «10 دقیقه»
     4- بررسی درخواست آقای خورسند درخصوص کمیسیون¬های سازمان (آقای خورسند) «10 دقیقه»
     5- تشکیل شورای راهبری پورتال کشور (آقای قمی) «10 دقیقه»
     6- انتخاب اعضای شورای انتظامی تجدیدنظر استان فارس (آقای خوارزمی) «10 دقیقه»
     7- بررسی درخواست¬های کمیسیون امور بین¬الملل به همراه گزارش عملکرد این کمیسیون (آقای آذین) «15 دقیقه»
     8- تصمیم¬گیری درخصوص ترکیب کمیته احراز مرکزی آیین¬نامه احراز مشاورین رتبه 3 به 2 (آقای قمی) «10 دقیقه»
     9- بررسی و تصویب آیین¬نامه تشکیل دفاتر شهرستان (آقای صابری) «10 دقیقه»
     10- هزینه ایاب و ذهاب اعضای شورای مرکزی (آقای صابری) «10 دقیقه»
     حاضران در جلسه: آزاده داننده (تهران)، کاظم آیت¬اللهی (اصفهان)، نظام¬الدین خوارزمی (فارس)، آزاد معروفی (تهران)، رضا کرمی (تهران)، فرهاد نیک نفس (آذربایجان شرقی)، سیدمجید صدری (تهران)، ایرج لایق (خراسان رضوی)، حمید صالحی (یزد)، حامد صابری (گیلان)، مسعود نبئی (خراسان رضوی)، مهرداد خورسند (گیلان)، تورج آذین (آذربایجان غربی)، سیدمهدی میرمهدی (تهران)، سیدمحمدعلی اردهالی (قم)، حمیدرضا نفری زاویه (مرکزی)، غلامرضا قادری (سیستان و بلوچستان)، بردیا بهنیا (مازندران)، علیرضا کشتکاران (فارس)، سیدهادی آریاشکوه (قزوین)، سیدعلی موسوی (آذربایجان شرقی)، حمیدرضا قمی (دبیرکل سازمان)، صائبه سلوکی (دبیرخانه سازمان) و حسین تبریزی (دبیرخانه سازمان)
     چکیده: 1- خانم داننده با خوشامدگویی به حاضرین جلسه را آغاز کرده و در ابتدا با اشاره به زحمات آقای رمدانی درخصوص دعوت به حضور آقای حسینی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نشست شورای مرکزی، خاطرنشان کردند ایشان به دلیل ماموریتی که به اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی محول شده است، در تهران حضور ندارند و انشاءاله در نشست آتی شاهد حضور یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهیم بود.
     در ادامه آقای صابری با توجه به درخواست نطق پیش از دستور، سخنانی را در این رابطه ارائه کردند.
     پیگیری¬کننده: - مهلت انجام: -
     2- آقای آیت¬اللهی در رابطه با موضوع چگونگی ایفای نقش سازمان در ترسیم فضای تخصصی توضیحاتی مطرح و به نکات ذیل اشاره کردند:
     - بحث¬های موجود در جامعه نشان می¬دهد نگرش¬هایی به سازمان وجود دارد ولی به نظر من ایفای نقش درستی توسط سازمان انجام نشده و از ظرفیت سازمان استفاده نشده است.
     - سازمان بهترین مرجع IT و بخش خصوصی است ولی متاسفانه دولت هر کاری در رابطه با IT که مبحثی تخصصی و وسیع است، سراغی از سازمان نمی¬گیرد.
     - ایفای نقش تخصصی نیازمند زمینه¬هایی مانند کمیسیون¬ها که بازوی تخصصی سازمان هستند می-باشد.
     - به منظور ایفای نقش تخصصی سازمان باید ملزومات آن را تعیین کنیم. از جمله ملزومات این کار، دید کارشناسی است به نحوی که قبل از وقوع اتفاقی در حوزه IT ، سازمان بتواند آن را پیش¬بینی کند. به عنوان مثال باید تشکیل شورای عالی فضای مجازی را پیش¬بینی و جهت حضور سازمان در آن اقدام می¬کردیم، نه اینکه پس از تشکیل آن بگوییم چرا سازمان در آن نماینده¬ای ندارد.
     در ادامه بحث و تبادل نظر توسط اعضای شورای مرکزی صورت گرفت و آقای آیت¬اللهی به این نکته اشاره کردند که شاید بهترین کاری که می¬توان انجام داد، تصویب تقویت فوری دبیرخانه سازمان با اضافه کردن افراد قابل به دبیرخانه باشد؛ ضمن آنکه آقای قمی هم تمام سعی خود را دارد می¬کند و حتی برخی مواقع که ادامه کار به
     بن¬بست می¬خورد و باید مصوبه بگیرند، می¬توان کمیته¬ای با اختیارات مشخص تشکیل داد که به جای شورای مرکزی، در مواقع لازم این کمیته تصمیم بگیرد.
     خانم داننده ضمن تشکر از آقای آیت¬اللهی بابت طرح موضوع، به این نکته اشاره کردند که با توجه به حضور آقای آیت¬اللهی در هیات رئیسه سازمان و در صورت قبول مسئولیت توسط ایشان، دیگر نیازی به تشکیل کمیته
     نمی¬باشد.
     سپس در این خصوص رای¬گیری به عمل آمد و با اجماع آراء مقرر گردید آقای آیت¬اللهی موضوع هدایت توسعه موضوعات زیرساختی و بنیادی سازمان را به عنوان نایب رئیس سازمان و در چارچوب ساختار موجود و دستورالعمل¬ها و آیین¬نامه¬های سازمان پیش ببرند.
     در نهایت آقای آیت¬اللهی خواستار همکاری همه اعضای شورای مرکزی شدند.
     پیگیری¬کننده: آقای آیت¬اللهی مهلت انجام: -
     3- آقای مهرتاش در رابطه با تاریخچه تهیه و تصویب تعرفه نرخ پایه خدمات فنی تخصصی انفورماتیک که از سال 1389 توسط سازمان اقدام شده است، توضیحاتی مطرح و به این نکته اشاره کردند که تعرفه¬ها اهرم خیلی خوبی است برای عضویت در سازمان و از دستاوردهای مهم سازمان می¬باشد.
     ایشان در ادامه مصوبه کمیسیون ساماندهی و نظم¬بخشی بازار برای تعرفه نرخ پایه خدمات فنی تخصصی انفورماتیک سال 1391 را بدین شرح مطرح کردند که براساس مصوبه کمیسیون، قسمت اول تعرفه¬ها براساس قانون کار افزایش یافته و قسمت دوم آن که شامل نرخ¬نامه¬ها می¬باشد، به میزان 18 درصد نسبت به سال 1390 افزایش یابد. ایشان همچنین به این نکته اشاره کردند که پیشنهادات استان¬ها در دستورکار کمیسیون ساماندهی و نظم¬بخشی بازار قرار دارد و با توجه به گذشت زمان، در تعرفه¬های سال 1392 اعمال خواهد شد.
     در ادامه آقای میرمهدی در مورد تعرفه کافی¬نت¬ها اظهار داشتند که نرخ تعیین شده در شهر تهران قابل اجرا نیست. پس از بحث در این مورد مقرر شد تعرفه کافی¬نت¬ها مطابق تعرفه اتحادیه فناوران رایانه شهر تهران نیز در تعرفه قرار گیرد.
     لذا در نهایت با اکثریت آراء ضمن تایید مصوبه کمیسیون ساماندهی و نظم¬بخشی بازار، مقرر گردید تعرفه
     کافی¬نت¬های شهر تهران که توسط اتحادیه تهیه و به تصویب رسیده است، در این تعرفه¬ها گنجانده شود.
     پیگیری¬کننده: دبیرخانه سازمان مهلت انجام: -
     4- آقای نیک نفس گزارشی از وضعیت مالی نظام صنفی رایانه¬ای استان¬ها به سازمان نظام صنفی رایانه¬ای کشور اعم از میزان بدهی استان¬ها و مبالغی که تاکنون توسط استان¬ها پرداخت شده است، ارائه کردند.
     ایشان در ادامه به این نکته اشاره کردند که وضعیت مالی سازمان نظام صنفی رایانه¬ای کشور مناسب نیست و اگر این منابع تامین نشوند، مصوبات، پیشنهادات و طرح¬های موجود فرسایشی شده و قابل اجرا نمی¬باشند و اگر همدلی میان استان¬ها وجود نداشته باشد، حرف¬های بزرگی که در جلسات زده می¬شود قابل اجرا نمی¬باشد.
     ایشان در ادامه این نکته را هم مطرح کردند که چرا باید برخی استان¬ها بخشی از بدهی خود را پرداخت کنند ولی دیگر استان¬ها از انجام آن خودداری کنند؟
     در ادامه مقرر گردید مصوبه قبلی شورا در مورد بررسی استفاده از هولوگرام در مجوز فعالیت و بخشی از امضای مجوزهای فعالیت استان¬ها توسط سازمان نظام صنفی رایانه¬ای کشور که به کمیسیون تدوین و بررسی قوانین و مقررات ارجاع شده پیگیری شده تا در دستورکار نشست آتی شورای مرکزی قرار گیرد.
     پیگیری¬کننده: دبیرخانه و کمیسیون تدوین و بررسی قوانین و مقررات مهلت انجام: تا قبل از نشست آتی شورای مرکزی
     5- آقای خورسند ضمن درخواست ارائه گزارش جلسات کمیسیون¬های سازمان نظام صنفی رایانه¬ای کشور توسط نمایندگان شورای مرکزی حاضر در کمیسیون¬ها، خواستار ریاست نمایندگان شورای مرکزی در کمیسیون¬های سازمان نظام صنفی رایانه¬ای کشور بدون برگزاری انتخابات شدند.
     در ادامه بحث و تبادل نظر صورت گرفت و این نکته مطرح شد که موضوع حضور حداقل یک نفر از اعضای شورای مرکزی در میان اعضای کمیسیون¬ها به منظور انتقال مباحث میان کمیسیون¬ها و شورای مرکزی از قبل پیش¬بینی شده و هنگام عضوگیری کمیسیون¬ها اتفاق افتاده است.
     در نهایت درخصوص پیشنهاد آقای خورسند مبنی بر ریاست نمایندگان شورای مرکزی در کمیسیون¬های سازمان نظام صنفی رایانه¬ای کشور رای گیری به عمل آمد که با اکثریت آراء رد شد و به تصویب نرسید.
     پیگیری¬کننده: - مهلت انجام: -
     6- آقای قمی با اشاره به این نکته که مطالب مندرج در پورتال سازمان با مسئولیت ایشان می¬باشد و شخصاً بر مطالب منتشر شده در پورتال نظارت به عمل می¬آورند، پیشنهاد تشکیل شورای راهبری پورتال با حضور سه نفر و به منظور نظارت بر ساختار فنی پورتال را مطرح کردند.
     در ادامه درخصوص ترکیب شورای راهبری پورتال بحث و تبادل نظر به عمل آمد و مقرر گردید دبیرکل سازمان به همراه یک نفر از هیات رئیسه در این ترکیب حضور داشته باشند و نفر سوم نیز از میان اعضای شورای مرکزی انتخاب شود.
     سپس آقای قمی به عنوان دبیرکل سازمان و آقای خوارزمی به عنوان عضو هیات رئیسه سازمان به عنوان  اعضای شورای راهبری پورتال انتخاب شدند.
     درخصوص نماینده شورای مرکزی سازمان در شورای راهبری پورتال نیز آقایان اولیاء ، لایق و صابری کاندید شدند که پس از رای گیری کتبی، آقای صابری به عنوان نماینده شورای مرکزی در شورای راهبری پورتال انتخاب شدند.
     پیگیری¬کننده: دبیرخانه سازمان مهلت انجام: -
     7- آقای خوارزمی در رابطه با ترکیب اعضای شورای انتظامی تجدیدنظر نظام صنفی رایانه¬ای استان فارس توضیحاتی را مطرح و نمایندگان پیشنهادی به شورای مرکزی جهت عضویت در این شورا را آقایان ناصر مهرتاش و آرمان محمدآقایی معرفی کردند.
     در ادامه رای گیری به عمل آمد و با اجماع آراء آقایان ناصر مهرتاش و آرمان محمدآقایی به عنوان نمایندگان شورای مرکزی در شورای انتظامی تجدیدنظر استان فارس انتخاب شدند.
     پیگیری¬کننده: دبیرخانه سازمان مهلت انجام: -
     8- آقای آذین پیشنهادات کمیسیون روابط بین¬الملل مبنی بر حضور در نمایشگاه¬های سبیت ترکیه و آلمان به منظور تعامل دو طرفه در راستای برپایی پاویون ایران یا سازمان در این نمایشگاه¬ها را مطرح و با اشاره به اقدامات انجام شده توسط این کمیسیون مبنی بر اعزام هیات به نمایشگاه سبیت ترکیه و کسب درآمد برای سازمان، خواستار اعزام هیاتی از سوی کمیسیون روابط بین¬الملل با بودجه¬ای از محل درآمدهای اعزام هیات به این نمایشگاه و همچنین قسمتی نیز از منابع سازمان شدند.
     همچنین ایشان تاکید کردند براساس فرمول محاسبه پیشنهادی، می¬تواند درآمدی نیز برای سازمان در بر داشته باشد.
     در ادامه مقرر گردید نماینده¬ای نیز از سوی شورای مرکزی در این هیات وجود داشته باشد که انتخاب نماینده شورای مرکزی با اکثریت آراء به هیات رئیسه سازمان تفویض اختیار شد.
     پیگیری¬کننده: کمیسیون روابط بین¬الملل مهلت انجام: -
     9- آقای اردهالی در رابطه با ترکیب اعضای شورای انتظامی تجدیدنظر نظام صنفی رایانه¬ای استان قم توضیحاتی را مطرح و نمایندگان پیشنهادی به شورای مرکزی جهت عضویت در این شورا را آقایان حسین رنجبر، عبدالحمید محمدی و علیرضا عزیزی معرفی کردند.
     در ادامه با توجه به صحبت¬های آقای اردهالی و معرفی این افراد از سوی ایشان رای گیری به عمل آمد و با اجماع آراء آقایان حسین رنجبر و عبدالحمید محمدی به عنوان نمایندگان شورای مرکزی در شورای انتظامی تجدیدنظر استان قم انتخاب شدند.
     پیگیری¬کننده: دبیرخانه سازمان مهلت انجام: -
     10- آقای موسوی در رابطه با ترکیب اعضای شورای انتظامی تجدیدنظر نظام صنفی رایانه¬ای استان آذربایجان شرقی توضیحاتی را مطرح و نمایندگان پیشنهادی به شورای مرکزی جهت عضویت در این شورا را آقایان نادر ترابی نبیل و مهدی تفضلی فرد که هر دو از پیشکسوتان صنف در سطح استان می¬باشند، معرفی کردند.
     در ادامه رای گیری به عمل آمد و با اجماع آراء آقایان نادر ترابی نبیل و مهدی تفضلی فرد به عنوان نمایندگان شورای مرکزی در شورای انتظامی تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی انتخاب شدند.
     پیگیری¬کننده: دبیرخانه سازمان مهلت انجام: -
     11- آقای قمی در رابطه با تاریخچه تعرفه ایاب و ذهاب استان¬ها توضیحاتی مطرح و با اشاره به مصوبه شورای مرکزی در این رابطه، به این نکته اشاره کردند که براساس مصوبه شورای مرکزی هرگاه نرخ بلیط هواپیما افزایش یابد، این مصوبه به صورت خودکار براساس نرخ بلیط هواپیما افزایش یافته و اطلاع رسانی خواهد شد.
     ایشان در ادامه این نکته را مطرح کردند که تعرفه ایاب و ذهاب نمایندگان استان¬ها به منظور تهیه تراز مالی با ارسال نامه¬ای به استان¬ها به اطلاع رسانده خواهد شد.
     در ادامه آقایان نیک نفس و آریاشکوه در رابطه با راهکار ثبت هزینه ایاب و ذهاب توسط استان¬ها توضیحاتی را مطرح کردند.
     پیگیری¬کننده: دبیرخانه سازمان مهلت انجام: -
      فایل متن صورت جلسه
      
     S-Markazi 08.pdf147.32  کیلوبایت
     مصوبات این جلسه
     عنوان اقدام کننده مهلت اقدام وضعیت شرح
      
  کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور می باشد
  مجری طرح: پورتال سامان